Bizi Takip Edin
->

Finans

TL mevduat faizleri azalırken, TL kredi faizleri arttı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 03 Eylül haftasında bir önceki haftaya göre 1 baz puan azalışla %18,03 olurken dolar mevduat faizi 1 baz puan azalışla %0,67 ve Euro mevduat faizi değişmeyerek %0,24 oldu.

da paylaşıldı

faiz

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 90 baz puan artışla %21,62 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 8 baz puan artışla %17,88; taşıt kredi faizleri 67 baz puan artışla %21,37 ve ihtiyaç kredi faizleri 21 baz puan artışla %23,24 olarak gerçekleşti. Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 61 baz puan artışla %2,94 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 19 baz puan azalışla %2,83 oldu. Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,59 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,27 ve %2,59 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

mevduat faiz oranı

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur. TCMB, kurdan gelen baskıları hafifletmek ve ekonomi üzerinde döviz kurunun yarattığı daraltıcı etkiyi azaltmak amacı ile gösterge faizini artırmaktadır. Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. BMD bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumluyor.

kredi faiz

BMD

Erdoğan’dan enflasyonla mücadele mesajı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler