Bizi Takip Edin
->

Sektör

Turizm gelirlerinde ilk çeyrekte %40 azalma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre turizm geliri yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 40,2 azalarak 2,5 milyar dolar oldu

da paylaşıldı

turizm

Salgın nedeniyle 2021 yılının ilk çeyreğinde küresel düzeyde turizm gelirlerinde zayıf seyir sürerken, Türkiye’nin turizm kaynaklı gelirlerindeki kan kaybı da devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yılın ilk çeyreğinde turizm geliri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 40,2 azalarak 2,5 milyar dolar oldu. Salgının turizm gelirlerine büyük darbe vurduğu 2020 yılının ikinci çeyreğin ardından turizm gelirleri yılın 3. çeyreğinde 4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiş, yılın son çeyreğinde ise 3,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

PAKET TUR HARCAMALARI 155 MİLYON 359 BİN

2021’in ilk çeyreğiyle turizm gelirlerindeki düşüş ivmesinin devam ettiği izlendi. İlk çeyrekte turizm gelirinin yüzde 68,8’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 31,2’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 2 milyar 296 milyon 854 bin dolarını kişisel harcamalar, 155 milyon 359 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Altın fiyatları haftayı nasıl kapattı?

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler