Bizi Takip Edin

Piyasalar

Yabancı takasında tarihi düşük seviyeler devam ediyor

Yılbaşından bu yana Borsa İstanbul’dan yabancı çıkışı 1,7 milyar dolara ulaşırken, sadece Mart ayında 881 milyon dolarlık çıkış yaşandı.

da paylaşıldı

yabancı takasında

Yurt içerisinde yabancı takas oranı yüzde 42 seviyesinin altına tekrardan gerilerken, yaklaşık 10 yıllık tarihsel ortalaması olan yüzde 65’ten oldukça uzak kalmaya devam ediyor. Endekste yabancı yatırımcılar pozisyonlarını endeksten çıkış yönünde gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Yılbaşından bu yana Borsa İstanbul’dan yabancı çıkışı 1,7 milyar dolara ulaşırken, sadece Mart ayında 881 milyon dolarlık çıkış yaşandı. 2020 yılında ise yabancının toplam çıkışı 4,3 milyar dolar seviyesindeydi. Bu gelişmeler doğrultusunda 2020 başında yüzde 60 olan yabancı takas oranı, 2021 başında yüzde 49 seviyesine çekildi.

Yılbaşından bu yana Borsa İstanbul’da işlem gören bazı hisse senetlerinin yabancı takaslarında ciddi oranda yabancı çıkışları gerçekleşti. Yabancı çıkışları genelde banka gibi likit olan hisselerde gerçekleşirken, yabancı takası en fazla azalanlarda Koza Maden, Koza Altın, Enerjisa ve Mavi gibi şirketler yer aldı. Yabancı takası yılbaşından bu yana en fazla artan hisselerde ise Çelebi, Tekfen, İş Menkul ve Medikal Park öne çıktı.

 

Mayıs ortası ve Haziran ortası yani 1 aylık vadede yabancı takas oranı değişimlerinde ise en fazla artanlarda; İş Menkul, TSKB, Aksa, Türk Telekom yer alırken, Arçelik, Koza Maden, Tofaş Otomotiv ve Kardemir-D en fazla azalanlar oldu.

 

Diğer yandan son 1 aylık vadede Borsa İstanbul’a pozitif katkı sağlayan bankacılık endeksinin yabancı takasında artış görüldü. 8 büyük bankanın son 1 aylık yabancı takas oranı değişiminde Yapı Kredi Bankası dışında tüm bankaların yabancı takas oranında kısmi de olsa artış gerçekleşti. Fakat yılbaşından bu yana yabancı takasları incelendiğinde TSKB dışındaki tüm bankaların takas oranlarında azalma yaşandı.

yabancı takasında

Küresel mobilitenin arttığı, kısıtlamaların azaldığı ve aşılamadaki rakamların yükselmesiyle havacılık sektöründe hareketli fiyatlamalar görüldü. Fakat bu dönemde yabancı takas oranlarında büyük değişimler görülmedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler