Bizi Takip Edin

Türkiye Ekonomisi

Yatırımcılar gözlerini Noel rallisine çevirdi

Kasım ayında rekor yükselişlerin yaşandığı finansal piyasalardan sonra yatırımcılar, Noel rallisine odaklanmaya başladı.

da paylaşıldı

yatırım

Uzmanlara göre, özellikle FED’in aralık toplantısında faiz indirimlerine ilişkin sinyaller vermesi durumunda, borsa rallisinin yıl sonuna doğru da devam etme olasılığı bulunuyor.

Kasım ayının parıltılı performanslarına veda ederken, yatırımcılar gözlerini yıl sonunda hisse senetlerine sağlayabileceği yeni bir destek rüzgarı olarak görülen Noel rallisine dikmiş durumda. Barron’s’un haberine göre, Noel rallisine inanmak isteyen yatırımcılar için olumlu sinyaller geliyor.

ABD borsalarının ölçüsü olarak kabul edilen S&P 500 Endeksi, kasım ayını %9’a yakın bir artışla tamamladı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi ise %11’e yakın bir yükseliş kaydetti. Üçüncü çeyrekteki satış dalgasının ardından büyük teknoloji hisseleri hızlı bir toparlanma sergileyerek bu yükseliş trendini 2023’ün başından beri devam ettiriyor.

ARALIKTA YÜKSELİŞ İVMESİ BEKLENİYOR

Haberde belirtildiğine göre, borsalarda büyük bir aksilik yaşanmazsa aralık ayında da yükseliş ivmesinin devam etme olasılığı güçlü. S&P 500 Endeksi, 2023’ün başından bu yana %19’a varan bir yükseliş gösterdi. Nasdaq’ın yıllık performansı ise neredeyse bunun iki katı seviyelerinde.

Aralık ayının, borsalardaki yükselişlere katkı sağlama potansiyeli yüksek bir dönem olma eğiliminde olduğu belirtiliyor, geçmiş veriler de bu beklentiyi destekliyor.

S&P 500 Endeksi’nde yatırımcılar, ardışık artışlara rağmen elde edilen kazançları koruma eğiliminde. Ayrıca büyük teknoloji hisselerinin yakın gelecekte zorlanabileceği belirsizlikleri çok az gibi görünüyor. Teknik göstergeler de yıl sonunda yeni yükselişleri destekleyecek şekilde pozitif sinyaller gönderiyor.

BMO Capital Markets Baş Yatırım Stratejisti Brian Belski, gelecekte hisse senetleri için kesin bir tarihsel karşılaştırma yapmanın mümkün olmasa da, özellikle ABD hisse senetleri ve ekonomisinin mevcut temellerini göz önünde bulundurarak uzun vadeli boğa piyasasının devam edebileceğine dair bir inancı dile getirdi.

ABD ekonomisinde yumuşak bir iniş senaryosunun piyasalara yansıdığı görünüyor. Bu senaryoya uymayan verilerin kabul edilmesi için ise oldukça sınırlı bir alan bulunuyor. Ancak gelecek yıl ekonominin kötüleşeceğini düşünenler bile, hisse senetlerinin uzun süre düşük seviyelerde kalacağı bir resesyonun gerçekleşmeyeceğine inanıyorlar ve bunu destekleyen geçmiş örnekler mevcut.ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararlarının, bu yıl olduğu gibi gelecek yılda da piyasaların beklentilerini etkilemeye devam edeceği öngörülüyor. Son dönemde FED yöneticilerinin açıklamaları daha muhafazakâr bir yöne kayıyor gibi görünüyor. Genel olarak, düşük faizler, tahvil getirilerinin düşmesi ve hisse senetleri için daha az olumsuz etki yaratabilir.

Sevens Report’un Başkanı Tom Essay’e göre, FED’in kendi bilançosunun büyümesi bile ciddi bir resesyonun önüne geçebilir. FED, pandemi öncesine kıyasla bilançosunu neredeyse iki katına çıkararak 7,8 trilyon dolara yükseltti. Essay’e göre bu likidite artışı, olası bir ekonomik daralmada tampon görevi görebilir.

Ancak bazı yatırımcılar, faiz indirimlerinin artmasının, ekonomide yumuşak iniş veya sert iniş senaryolarını destekleyen göstergelerin bir araya gelmesinden kaynaklanabileceği endişesini taşıyor.

Piyasalar şu anda önümüzdeki yılın birinci ve ikinci çeyreğinde iki faiz indirimi öngörüsüyle hareket ediyor. Bu tahmin gerçekleşirse, faiz indirimlerinin boyutu olası bir resesyonu engellemek için yeterince etkili olmayabilir. Çünkü FED, faiz oranlarını hâlâ %5 civarında tutmaya devam edecek.

Petrol, OPEC+ toplantısı sonrasında düşüşe geçti

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler