Bizi Takip Edin

Dünya Ekonomisi

Yellen’dan yaptığı açıklamaya ilişkin düzeltme geldi

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan ve piyasaların hareketlenmesine neden olan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, mali harcamaların ABD ekonomisi üzerindeki etkisi hakkında yaptığı açıklamada konu olan erken faiz artışları hakkında faiz artışlarını tahmin veya tavsiye etmediğini söyledi.

da paylaşıldı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen

Salı günü erken saatlerde Yellen, Biden yönetiminin harcama tedbirlerinin büyük olasılıkla faiz oranlarında artışa yol açacağını söylerken finansal piyasalarda bir dizi dalgalanmaya yol açtı. Wall Street Journal’ın ev sahipliği yaptığı çevrimiçi bir etkinlikte konuşan Yellen, “Bu tahmin ettiğim veya önerdiğim bir şey değil.” dedi.

‘YÜKSEK BİR ENFLASYON BEKLENTİSİ İÇİNDE DEĞİLİM’

Kendisi de eski bir Fed başkanı olan Yellen, sürekli olarak daha yüksek bir enflasyon beklentisi içinde olmadığını, ancak enflasyon yükseldiğinde de merkez bankasının bununla başa çıkmak için araçlara sahip olduğunu söyledi. “Fed’in ikili görev hedeflerine ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağına güvenilebilir” dedi. Yellen’ın önceki açıklaması ile ilgili gelen sorular Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki’nin günlük brifinginde Fed’in bağımsızlığını “Bakan Yellen kesinlikle anlıyor” diyerek netleştirmesine neden olmuştu.

Bloomberg

Tarım emtia fiyatları 8 yılın zirvesine ulaştı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler